Co pomáhá na atopický ekzém

Datum publikace: 2.5.2021
Atopický ekzém trápí řadu lidí, a hlavně dětí. Víte ale, oč přesně jedná a jaká preventivní opatření v rámci životního stylu a vybavení domácnosti jsou vhodná? Na to odpovíme v tomto článku.


Co to vlastně je atopický ekzém


Atopický ekzém můžete také najít pod názvem atopická dermatitida. Je to neinfekční, ale dost nepříjemné svědivé kožní onemocnění. Jedná se o zánět kůže, u kterého se střídají klidnější a horší etapy a který je v podstatě způsoben alergickou reakcí. Během ní se výrazně sníží hydratace postižené pokožky a dojde rovněž k oslabení ochranné kožní bariéry.

Kůže se pak není schopná dostatečně bránit spouštěčům ekzému, což mohou být jak alergeny, tak i různé danou osobu dráždící látky.  Onemocnění je chronické, a i když nejvíce trápí kojence a děti, může obtěžovat i dospělé osoby.

Jedná se o jednu z civilizačních chorob a její výskyt v rozvinutých státech se zvyšuje. To platí i u nás. Všeobecná zdravotní pojišťovna na svém webu uvádí, že odborníci odhadují, že se u nás vyskytuje minimálně u 2 % lidí, mezi dětmi až u 5 %. Celkové číslo ale bude pravděpodobně mnohem vyšší, protože uváděné údaje nezohledňují pacienty s velmi jednoduchým průběhem nemoci.

Atopický ekzém se poměrně často objevuje jako avízo dalších alergických komplikací, případně až astmatu. Přestože je nejčastěji odhalen u dětí, vzácně se může objevit také u dospělých, kteří nikdy předtím problémy neměli. Naopak, u většiny dětí zmizí atopický ekzém do deseti let věku. Ale jako vše, ani toto není pravidlem. Někdo bude mít atopický ekzém v dospělosti.


Atopický ekzém a jeho příčiny

Co způsobuje atopický ekzém se přesně neví. Není to infekční onemocnění, takže se nemusíte nikomu, kdo má ekzém, bát podat ruku. Co se ale ví, že každý, kdo má v rodině alergie, astma apod., má velmi pravděpodobně predispozici atopickým ekzémem onemocnět. Atopická dermatitida se objeví asi u poloviny dětí, které mají alergika jednoho z rodičů, ale až u čtyř pětin dětí, jejichž rodiče byly alergici oba.

Další příčinou je znečištěné životní prostředí. Někdy se tak rodiče atopiků snaží problém vyřešit přestěhováním z větších měst na venkov, ale ne vždy to pomůže.

Atopická pokožka je nesmírně citlivá a špatně plní svou ochrannou funkci. Látka, která atopický ekzém probudí, se nazývá spouštěč. Jedním z nich může být pot, takže je třeba dbát na vhodné oblečení, dále mýdla, včetně gelových, saponáty, prací prostředky, voda s obsahem chloru, některé typy dezinfekcí, ale třeba i vlněné tkaniny a další alergeny.


Atopikům může vadit i koupání v bazénu nebo v přírodní nádrži, mytí nádobí, úklid a řada dalších běžných činností. Když se setkají se spouštěčem, alergeny následně proniknou do kůže, vznikne zánět, pokožka začne svědit, nemocný se bude škrabat a zase se všechno zhorší. Pozor, spouštěčem může být také potravina či nápoj.


Histaminová intolerance

Jednou z příčin může být také histaminová intolerance. Pokud tělo produkuje neobvyklé množství histaminu jako důsledek setkání s alergenem, může lokálně vzniknout reakce v podobě otoku, zčervenání apod., nebo tělo zareaguje celkově. V případě celkové reakce se dostaví anafylaktický šok, na který může nemocný i zemřít.

Histaminová intolerance není to samé jako alergie, ale jedná se o stav, ve kterém postižená osoba není schopná optimálně metabolizovat a odbourávat histamin, takže v organismu jeho více, než by bylo třeba. Obvykle se řeší nízkohistaminovou dietou s omezením určitých potravin (mléko, lepek, maso, fermentované potraviny a další). Vhodné je poradit se s lékařem.


Příznaky atopického ekzému

Jedná se hlavně o kožní projevy, jako je svědění kůže v záchvatech, během kterých se nemocný snaží neustále škrabat. Tím se ale zánět v kůži jenom zhoršuje. Pokožka je suchá, napnutá, případně hrubá, šupinatá a může se také olupovat. Dalšími příznaky je její červenání, mokvání, či popraskání. Někdy se mohou objevit také puchýřky a pupínky, nebo postižené místo i oteče.

Typické je střídání fází výsevu (vzplanutí) a klidu. Ale ani tehdy není tělo v bezpečí. Suchá a popraskaná pokožka snadno podléhá také jiným infekcím, včetně infekce zlatým stafylokokem.

Dalším typickým příznakem je, že kombinace příznaků je u každého člověka individuální, proto je také velmi těžké najít vhodný lék. Co někomu funguje, u jiného nepomáhá. Lékař a pacient musí často dlouho a složitě hledat vhodnou kombinaci léků, kosmetických přípravků, diety a dalších režimových opatření, aby byl život s atopickým ekzémem co nejméně obtěžující.


Jak zmírnit atopický ekzém

K ochraně nepříjemného průběhu slouží dva typy opatření – preventivní a další pro zmírnění příznaků, ať už se jedná o léky, nebo kosmetické přípravky.


Preventivní opatření


Dospělý i dítě, který už atopickou dermatitidou trpí, by se měl vyhnout používání čehokoli, co může pokožku podráždit. Alergen nebo dráždící látku nemusí ale potkat jen pokožka. Můžete ji také sníst, vypít, nebo vdechnout.


Prostředky osobní hygieny


Pro atopiky nejsou přitom vhodná běžná mýdla ani gely. Doporučují se výrobky, pokud možno, bez parfemace a ze zcela přírodních surovin. Mycí prostředky vyrobené speciálně pro atopiky prodávají v lékárnách. Vhodné jsou relipidační přípravky (sprchové gely, krémy nebo oleje).

Pro běžné mytí rukou jsou vhodné hypoalergenní mycí přípravky. Pokud se zapotíte, co nejdříve se osprchujte a použijte vhodné tělové mléko nebo krém. Vhodné jsou také hydratační přípravky pro promazání pokožky. Voda by měla mít teplotu 33 °C a koupel by měla být krátká.


Prostředky na praní a úklid


Perte také v pracích prostředcích, které nejsou parfémované. A nepoužívejte ani žádnou aviváž či jiné podobné přípravky. Používejte co nejjemnější prací prostředky a případně také vhodnou dezinfekci. Při domácím úklidu se vyvarujte kontaktu pokožky s čistícími prostředky a používejte rukavice. Není pak asi bez překvapení, že nebezpečí představuje i chemie v kuchyni.


Atopický ekzém a strava


Každý atopik postupně zjistí, které potraviny nedělají jeho atopickému ekzému dobře. Nejčastěji se za rizikové pro pacienty s atopickou dermatitidou považuje mléko, ořechy, čokoláda a další výrobky z kakaa, vejce, ryby a mořské plody, sójové produkty a také med.
Ale problémy může způsobit mnoho dalšího, třeba některé druhy ovoce, koření, chemické přísady v průmyslově vyráběných potravinách a mnoho dalšího. Spouštěčem může být také alkohol. Každý atopik by si tak měl vést jakýsi jídelní deník a napsat si vše, co zkonzumoval a jak jeho pokožka reaguje.


Životní styl a prostředí


Spouštěčem mohou být také infekce a problémy mohou způsobovat i hormonální výkyvy, což se projevuje zejména u žen v souvislosti s menstruačním cyklem a těhotenstvím. Vhodné je se také vyvarovat smogu, prachu a běžným alergenům (plísně, roztoči, srst zvířat apod.) a zakouřenému prostředí. Kouřit by atopici neměli nikdy. Některým pacientům mohou vadit i některé přírodní látky, například písek, zemina apod.
Nezapomínejte ani na vhodné lůžkoviny a povlečení. Vyhněte se peří a syntetickému povlečení. Používejte povlečení z přírodních tkanin, ideálně z bavlny, nebo vzdušné mušelínové povlečení s krepovým vzhledem.
Zásadní může být pro odstartování akutní fáze také nedostatek spánku a stres. U atopiků by tak mělo být povinností dodržování nastaveného režimu a vyhýbání se stresovým faktorům, což samozřejmě ne vždy jde. Přečtěte si proto i to, jak se vyrovnat se stresem v práci a jak dosáhnout work-life balance.


Oblečení


Prádlo i další oblečení by mělo být z materiálů, které nedráždí pokožku. Vhodná je bavlna, látky z konopí nebo bambusové tkaniny, nevhodné jsou syntetické materiály. Důležité je, aby látky byly nejen nedráždící, ale aby také dobře odváděly pot.


Léčba a kosmetika


Ve chvíli, kdy atopický ekzém propukne, je třeba důsledně dbát o pokožku. Jakékoli ranky, prasklinky a další poškození kůže je třeba co nejrychleji obnovit celistvost kůže. Ale používejte na to jen prostředky, které máte osvědčené, nebo vám je doporučil lékař. Speciální jsou také prostředky k péči o obličej. Měly by mít složení k ochraně před jizvami a obsahovat i vysoký UV filtr, aby nedošlo ke vzniku kožních skvrn.


Léky


Lékaři mohou pacientům předepsat léky s kortikoidy, ať se jedná o masti, nebo o tabletky. Tyto léky ale mohou mít nepříjemné vedlejší účinky, včetně razantního zvýšení hmotnosti. Proto je vhodné je užívat jen krátkodobě v době, kdy je atopická dermatitida v akutní fázi. Vhodné je nechat se také otestovat u alergologa – stačí požádat o  kožní testy alergií.

Další variantou jsou imunosupresiva, která lokálně potlačují nepřiměřenou imunitní reakci organismu. Nové léčebné prostředky jsou k dispozici pro děti i dospělé. Vždy se ale poraďte se svým lékařem. Zvlášť komplikované případy lze léčit také formou tzv. biologické léčby, ale ta není vhodná pro každého. Pomáhají také léky pro alergiky, tedy antihistaminika a laserová terapie.


Přírodní léčba


Jako přírodní prostředky se atopikům doporučují bahenní koupele, přípravky se solí z Mrtvého moře, konopným olejem a rašelinou, případně ovesné koupele. Z bylinek se pro koupele doporučuje třeba řepík.  Někomu pomáhají také obklady z otrub na postižená místa. Velmi vhodné jsou pobyty u moře, ale měly by trvat alespoň dva týdny nebo déle. Důležitá je zároveň ochrana před slunečními paprsky. Těm by se atopici měli vyhýbat i v Čechách minimálně přes poledne.


Kosmetika


Přípravků pro atopiky existuje velmi mnoho. Vhodné jsou například bariérové krémy, reparační péče, hydratační přípravky nebo prostředky na bázi oleje k promaštění pokožky. Dbejte hlavně na důkladnou hydrataci. Když je kůže suchá, má větší sklony k svědění.

Hydratovaná by měla být nejen v akutní, ale také v klidové fázi. K tomu se používají hydratační krémy nebo speciální masti. Důležité je, aby po jejich použití byla pokožka pružná a nevysušená. Nové přípravky je dobré nejdříve vyzkoušet na malé kousku pokožky. Ne vše vyhovuje všem, ale to, co vám sedí, používejte i několikrát, klidně i desetkrát denně.


Ochrana pokožky před mrazem


Pro pacienty s atopickým ekzémem je zvlášť důležité chránit si ruce během zimy. Proto je vhodné už od chvíle, kdy se objeví první mírné mrazy, důsledně chránit ruce rukavicemi z kůže nebo jiného přírodního materiálu, s výjimkou vlny. Vhodné jsou také speciální ochranné krémy pro zimní období.